Our School Classifications

Our School Classifications

Umshyrpi College, Shillong has the four schools. The classification of which is done in conformity with that of North-Eastern Hill University to which the college is affiliated.

1 . School of Humanities – Under this school the college has the following departments -

1 English Department Poridge Begum (H.O.D.)
Mayfair Bareh, Sheary N. Malngiang, Indrani Roy, Julie Zolianthangi, Alwyn Swer
2 Hindi Department Dr. Nami Das (H.O.D.)
Maitri Paul Secretary, S.M.U.
3 Khasi Department Dr. Kampher Phawa (H.O.D.)
Bakhiamon Rynjah, Ibaphidamon Liam, Lolina Nongkhlaw
4 Garo Department Jimbarth W. Momin
5 Mizo Department John Lalchhanchhuaha
6 Bengali Department N. Biswas (Guest Lecturer)
7 Nepali Department Bharti Chetrri
8 Philosophy Department Srabani Kar Purkayastha (H.O.D.)
Kakoli Dey, Srijana Dhungana, Mufidul Islam Laskar, Nazma Lyngdoh

2 . School of Social Science – Under this school, the college has the following departments -

1 Education Department Rubia Laskar (H.O.D.)
Amreen Nongrum, Patricia Iawram, Ruma Bhattacharjee
2 Political Sc. Department Mahaswata Dastidar (H.O.D.),
Sumita L. Jyrwa, I. M. Syiem, Evan W. Mawthoh, Waheeda Nagi Singh (Guest Lecturer)
3 Sociology Department Kiran B. Nongrum (H.O.D.)
Bertha R. M. Lyngdoh, Sunita Kharkongor, Belinda Sohkhlet, Rosalin Warjri
4 History Department Mary J. Syngai (H.O.D.)
Larisalang Thangkhiew, Cathleen Kurbah, Ibanylla Donna Swett, Johny Andy R Rapmai

3 . School of Economics and Commerce – Under this school, the college has the following departments -

1 Economics Department Joyshree Ghosh (H.O.D.)
Rajib Ahmed, Bithi Dey, Shedrina Grace Hynniewta, Wanjop Uvaldene Laloo
2 Commerce Department Seema Thapa (H.O.D.)
Rajeev Chakraborty, Alok Das, Arun Kumar Jain, Bikram Bisarad, Pinky Paul, Ravella Tanya Khongwir

4. School of Human and Environmental Sciences – Under this school, the college has the following departments –

1 Anthropology Department Shimtihun Syiemlieh (H.O.D.)
Dr. R. K. Neeta Devi, Seapha Swamma
2 Geography Department Andy T. G. Lyngdoh (H.O.D.)
F. Phibawanlang Kharpran
3 Environmental studies Department Wansaki Lyngdoh Mawphlang (H.O.D.)
Dannyson Sawkmie









Science Stream –


1 Arpita Bhattacharjee Botany
2 Rupa Dey Physics
3 Rehana Khatun Zoology
4 Dr. A. Tomba Singh Chemistry
5 Ravi Acharaya Mathematics
6 Dr. Irphan Ahamed Mathematics
7 Manoshi Phukon Mathematics
8 Odashngaini Lathong Physics
9 M. Khurshid Alam Ansari Dept. of Computer Sc.